قدرت پول خرد

قدرت پول خرد - قسمت دوم

ما در طرحی که انشالله با هم دنبال خواهیم کرد، بحثمون همین پولهای ریز هست. شاید دوستانی باشن در جمع ما که اوضاع اقتصادی خوب و مرتبی دارن ولی هدف سایر افرادی هست که فکر میکردن که توان مالی زیادی ندارن یا دخل و خرجشون یه اندازه هست یا حتی خرجشون بیشتره، اینها رو به سمت پس انداز و سرمایه داری و سرمایه گذاری هدایت کنیم و به نتایجی برسن که قطعا خودشون هم شاید روز اول باور نداشتن.

مطلب بعدی این هست که ما همیشه نگاه میکنیم به قشر پردرآمد و میگیم که خوش بحالشون اینها خیلی پولدارن. مثلا پزشکها مخصوصا اون کساییکه عمل جراحی انجام میدن یا کسانی که معروف هستن و درآمد خوبی دارن. من دارم 2میلیون حقوق میگیرم یا 5میلیون تازه 3میلیون که میدم اجاره خونه و با قبض ها و سایر هزینه ها و خورد و خوراک دیگه چیزی برام نمیمونه. اگه مسایل هوش مالی رو ندونین، به شما قول میدم که اگه همین امروز از 4میلیون، حقوق شما رو به 20میلیون تغییر بدن، کمتر از یکسال دیگه همین وضعیت رو خواهید داشت یعنی چیزی تهش براتون نمیمونه!

برای هر قشری با هر درآمدی این سیستم جواب میده و کار میکنه. هر مقدار درآمدی که دارین و آنچنانی نیست و نمیدونین که چطوری باید راه سرمایه داری و سرمایه گذاری رو پیش بگیرین، بدونین که شما هم قطعا میتونین. در بحث موفقیت مالی اعلام میشه که مهم نیست که درآمد شما چقدره، مهم اینه که بعد از اینکه هزینه هاتون رو پرداخت میکنین، چقدر برای شما میمونه. البته این جمله یکسری ایراداتی داره: اینکه بعد از کسر هزینه چقدر میمونه، این کاملا غلط هست. باید بگین بعد از کسر پس انداز چقدر برای هزینه میمونه! پس اینجوری اصلاح میکنیم:

مهم نیست چقدر درآمد دارین، مهم اینه که چقدر پس انداز میکنید