ماهیت بورس

ماهیت بورس، چه پولی رو بیارم توو بورس؟ - قسمت اول

الان چیزی که خیلی روی بورس اومده خود بحث بورس هست، اینکه ما پولهایی که داریم رو وارد بورس کنیم و سود ببریم. خوشبختانه فعلا بورس خیلی روند صعودی داره و همیشه هم به سمت مثبت داره حرکت میکنه و همین باعث شده که اقبال عمومی به سمتش زیاد باشه. افراد و کانالهای زیادی هم هستند که سیگنالهای خرید میدن که حالا بحث ما نیست.

اما داستان اینجاست که ما چه پولی رو باید وارد بورس کنیم؟ آیا باید یک دارایی که داریم رو بفروشیم و وارد بورس کنیم؟ آیا خونمون رو بفروشیم و بیاریم توو بورس که سود کنیم؟ آیا پولی رو که قراره دوماه دیگه به عنوان برگشت یک بدهی به کسی پرداخت کنیم رو وارد بورس کنیم؟ یا به قول یکی از دوستان که به طنز میگفت، آیا برم کلیه ام رو بفروشم، پولش رو بیارم توو بورس؟ یا اینکه ما باید یک پول هوشمند، یک پول پس انداز شده رو وارد بورس کنیم!؟

ماهیت بورس یک ماهیت بازارگونه مثبت و منفیه، یعنی درسته که الان اکثر موقع ها داره به سمت مثبت حرکت میکنه اما بازار همیشه به این صورت نیست. بازار بعضی وقتا اصلاح میخوره و منفی میشه، دوباره توانی رو جمع میکنه و مجدد حرکت میکنه به سمت جلو و افزایش قیمت سهام و سود بردن کسانیکه سهامدارن.

این ماهیت بورس هست پس اگر من یک پولی که ممکنه دو ماه دیگه مورد نیازم بشه رو بگذارم وسط و بعدا دو ماه دیگه با سودش این پول رو از بورس بیرون بکشم، ممکنه دچار مشکل بشم. ممکنه سهام بخرم و اون سهام منفی بشه یعنی به حالت اصلاحی بره پس باید صبر کنم تا اصلاح بگذره و دوباره رشد کنه البته اگه سهام رو درست خریده باشم یعنی فقط سیگنال یا توصیه افراد دیگه ای که سهم رو معرفی کردن مورد نظرم نبوده و بررسی هم کرده باشم و بنیه، اساس یا اصطلاحا فاندامنتال خوبی داشته باشه. پس این سهم بعد از اصلاح به سمت مثبت میره اما ممکنه زمان ببره و زمانی که من پول رو میخوام شاید از ارزش اولیه پول هم پایین تر باشه. یا حتی ممکنه سهمی رو بخرم و حالا به دلیل افشای اطلاعات یا مجمع یا هر چیزی اون سهم بسته بشه. یعنی زمانی که باید بفروشم، سهم بسته هست و اصلا نمیتونم بفروشم و گیر میکنم.

برای همین شما باید یک پول ویژه، یه پول خاص رو وارد بورس کنید نه هر پولی رو. ما همیشه به دوستانمون میگیم که پولی رو که شما قطعا تا یکسال آینده نمیخواین رو فقط وارد بورس کنید چون بورس یه بازار مثبت و منفی هست یعنی منفی هم جزوی از طبیعت این بازار هست و باید اون رو بپذیریم و نه در مثبت ها باید هیجان زده بشیم برای خرید و نه در منفی باید هیجان زده بشیم برای فروش. اگه یه سهم خوبی رو با مطالعه و مشورت انتخاب کردیم و خریدیم باید سهامداری کنیم اصطلاحا و منتظر باشیم تا روی خوش سهام هم نصیب ما بشه و به هدفمون برسیم.

لذا ما نیاز داریم که یه پولی رو به عنوان سرمایه، سپرده یا پس انداز داشته باشیم و اون رو وارد بورس کنیم. حالا اگه همین الان این سرمایه رو دارین و تا یکسال نیازی بهش ندارین، خوب چه عالی پس همون رو وارد بورس میکنیم. اگر نداشته باشیم حالا باید شروع کنیم به مدیریت مالی و پس انداز و بعد وارد کردن پول در بورس.

پولی رو که قطعا تا یکسال آینده نمیخواین رو فقط وارد بورس کنید چون بورس یه بازار مثبت و منفی هست