هوش مالی – سیستم تربیتی و تدریجی

هوش مالی – سیستم تربیتی و تدریجی

بحث هوش مالی یک بحث تربیتی هست یعنی شما یکسری اطلاعات رو بدست میارین و بعد شروع میکنین به اجرا و همینطور که دارین اجرا میکنین، در حقیقت پرورش پیدا میکنین و وارد سطح بعدی اجرا میشین. فقط بحث دانستن نیست و برای همین میگیم که داشتن هوش مالی و پیاده سازی اون در زندگی یعنی من خودم رو تربیت کنم به صورتیکه اعمال و رفتارم در راستای مدیریت مالی در زندگی منطبق بشه. حالا برای اینکه اینکار رو انجام بدیم مسلما هرچیزی رو باید تدریجی بدست بیاریم.

شما کتابهای زیادی رو خوندین یا شنیدین که میگن 20 درصد پولتون رو کنار بگذارین، 10 درصد پول مال خودتونه و باید برای خودتون استفاده کنید که همگی درست هست. حتی آقای کیوساکی میگه 30 درصد ذخیره کنید. ولی بحث این هست که خیلی از ماها از روز اول نمیتونیم اینکار رو انجام بدیم چون اگه عادت به پس انداز نداشته باشیم، تمام درآمد ما داره صرف هزینه میشه و چیزی نمیمونه که من بخوام 10 درصد بگذارم کنار مثلا. اگر بخوام شروع کنم به گذاشتن مثلا 30درصد کنار، قطعا یه فشار خیلی شدیدی روی اقتصاد فردی و خانواده آوردم و بعد از یه مدتی هم رها میکنم اینکار رو.

برای همین باید تدریجی شروع کنیم یعنی یه برنامه ای رو برای خودمون بگذاریم و تدریجا به هدف برسیم. مثلا هدف ما ساده هست میخوایم 10 درصد بگذاریم کنار یا معمولی میخوایم رفتار کنیم 20درصد یا خیلی سخت گیرانه و سرعتی، 30درصد. توصیه من این هست که به صورت معمولی یعنی 20درصد پس انداز کفایت میکنه. من از امروز که میخوام شروع کنم به صورت تدریجی شروع میکنم یعنی میام مثلا 2درصد درآمدم رو برای پس انداز میگذارم کنار و خودم رو عادت میدم یا تربیت میکنم تا با 98درصد درآمدم هزینه ها رو پوشش میدم. البته در آینده می بینید که برای موارد دیگه ای هم باید پول کنار بگذاریم که حالا بعدا صحبت میکنیم.

برای تربیت خودمون یک مدت زمان هم در نظر میگیریم تا هم عادت به پس انداز کنیم و هم عادت به پوشش هزینه ها با 98درصد. بعد از اینکه مدت سپری شد، 1 تا 2درصد به درصد قبل اضافه میکنیم. یعنی میشه 4درصد پس انداز و حالا باید با 96درصد درآمد، هزینه ها رو پوشش بدیم. خوب مسلما باز زمانی رو میدیم به خودمون و بعد از عادت کردن به این سیستم، 6درصد پس انداز و همینطور ادامه میدیم تا به هدف که مثلا 20درصد هست برسیم.

اینجوری شما اولا فرصت خواهید داشت که با سیستم جدید مالی منطبق بشین و دوم اینکه هزینه ها رو بررسی کنین و بتونین آروم آروم هزینه های مازاد رو شناسایی و حذف کنید. همه ما یه درصدی از هزینه هامون به صورت احساسی داره انجام میشه و خیلی فکری بر روش نداریم، بعد از مدتی اینها رو شناسایی میکنیم اما همین حذف هم باید تدریجی باشه. پس به تدریج بر پس انداز اضافه می کنیم و از هزینه ها هم کم می کنیم.

البته توضیح بدم که قرار نیست در این سیستم ما سختی به خودمون بدیم. یکی از مسایلی که دنبالش هستیم قطعا افزایش درآمد هم هست، پس وقتی درآمد افزایش پیدا کرد، درصدی از درآمد مثلا 90درصد اون، از مبلغی که قبلا میتونستیم صرف هزینه ها کنیم، بیشتر خواهد شد. یعنی بعد از مدتی، نه تنها به خودمون سختی ندادیم بلکه پول بیشتری هم برای هزینه کرد داریم.

در مطلب قدرت پول خرد هم گفتم که اصلا نگران رقم های کوچک پس انداز نباشین که همین ها به زودی یک سرمایه خوب برای ما خواهد شد و نه تنها سرمایه خواهیم داشت بلکه درآمد غیرمستقیم از همین سرمایه هم خواهیم داشت. اونقدر زود این مبالغ کم روی هم انباشته میشن که حتی وسوسه برانگیز هم میشن که بریم و از روی اونها خرج کنیم!

مهمترین چیزی که بدست میاد، اون عادت هست و تربیتی که به خودمون میدیم. یعنی باید عادت کنیم به یک سیستم منظم و جدید به مرور و بدون آوردن فشار به خودمون. فشار آوردن به خود به هیچ وجه جواب نمیده و سیستم بدن شما و مغز شما حتما پس میزنه و باعث میشه که شما مدل رو رها کنین.

بحث هوش مالی یک بحث تربیتی هست یعنی یکسری اطلاعات رو بدست میارین و بعد شروع میکنین به اجرا، در حقیقت پرورش پیدا میکنین و وارد سطح بعدی اجرا میشین

تدریجا به سمت هدف میرید: اولا فرصت خواهید داشت که با سیستم جدید مالی منطبق بشین و دوم اینکه هزینه ها رو بررسی کنین و بتونین هزینه های مازاد رو شناسایی و حذف کنید